تشک رویا
تشک مهمان
فروش توتون پیپ
خرید پیپ اصل
نمایندگی تفال
خرید اتو بخار تفال
زودپز تفال
آشنايي با گليم بافي گليم اصيل
درباره من
موضوعات
  موضوعي ثبت نشده است
نويسندگان
برچسب ها
عضویت در خبرنامه
  عضویت لغو عضویت

ورود اعضا
  نام کاربری :
  پسورد :

عضویت در سایت
  نام کاربری :
  پسورد :
  تکرار پسورد:
  ایمیل :
  نام اصلی :

نويسنده :مدير سايت
تاريخ: ۸ خرداد ۱۳۹۷ ساعت: ۰۶:۴۶:۰۷

آشنايي با گليم بافي

فرش گليم ماشيني كاشان دستاوردي جديد در حوزه توليدات صنعتي و فرش ماشيني است .امافرش گليم قدمتي ديرينه دارد.به گونه اي كه بسياري از شهرهاي ايران از قديم الايام براي مفروش كردن منزل خود به بافت انواع فرش گليم مي پرداختند.و اين نشان فرهنگ غني مردمان اين مرز و بوم است كه از ديرباز به اراستگي محيط زندگي خود اهميت مي داده اند و چه هنري بالاتر از كشف كردن ابزار و وسايلي براي بافت يك فرش زيبا الهام گرفته از طبيعت و بي تفاوت نيودن نسبت به زيبايي موجوداتي كه در ان مي زيسته اند..

مقاله مرتبط : گليم فرش چيست؟

فرش گليم استان يزد

 بد نيست باهم هنر توليد كنندگان گليم در استان ديگر كشور عزيزمان ايران را بررسي كنيم.استان يزذ

گليم بافي از قرن ها پيش در استان يزد به خصوص شهرستان هاي ميبد، خاتم و ابركوه رايج بوده است و گفته مي شود كه بيش از يك هزار سال در اين خطه سابقه دارد.

فرش گليم بيش از قالي در كشورمان سابقه و قدمت دارد و در واقع قالي در اثر تكامل گليم بافي طي قرون و اعصار متمادي پديد آمده است.

فرش گليم هاي هر منطقه داراي خصوصيات ويژه اي از نظر طرح و رنگ است و با توجه به طرح و رنگ بندي هاي آن شناخته مي شوند.

براي تهيه تار فرش گليم ، اغلب از نخ پنبه و پشم و در موارد استثنايي از ابريشم استفاده مي شود.

در گليم بافي به شيوه « پودپيچي» علاوه بر نخ تار و پود از نخ پود نازك نيز استفاده مي شود و پود به حال پيچش از ميان نخ تار و پود نازك عبور مي كند و با شانه بافندگي ، كوبيده مي شود.

براي بافت فرش گليم به «دار» با انواع عمودي، افقي، تبريزي و گردان ، مواد اوليه نخ چله ، پشم و نقشه نياز است.« دار ثابت» ابتدائي ترين و « دار تبريزي» متداول ترين دارهاست و در دار گردان ، مي توان طول تارها را به اندازه طول گليم تنظيم كرد.

نخ چله از پنبه با ضخامت هاي متفاوت تهيه مي شود و در برخي روستاها به جاي پنبه از پشم استفاده مي كنند. پشم براي بافت فرش گليم نيز بايد مراحل شستن ، ريسيدن و رنگرزي را طي كند و سپس به عنوان « خامه» از آن استفاده مي شود.

« چله كشي» مهمترين مرحله بافت فرش گليم است و نخ هاي چله بايد به موازات يكديگر و با فاصله مشخص روي دار پيچيده شود و يك طرح با چندين رنگ در اندازه هاي مختلف بافته شود.

فرش گليم مرغوب بايد در مقابل نور و شستشو رنگش ثابت باشد و در صورت نامرغوب بودن اگر رطوبت به آن برسد ، رنگ عوض مي كند. فرش گليم كاشان از ان دسته فرش گليم هاي مرغوب دنياست كه براي خريد ان از اقصي نقاط كشور به ايران امده و ان را مي جويند.

براي شناخت فرش گليم مرغوب بايد آن را پيچيده و فشار داد تا استحكام آن سنجيده شود و گليم هاي داراي پود كم به آساني كشيده و از هم باز مي شود.

هر چه فرش گليم سبك تر باشد از مرغوبيت بيشتري برخوردار است زيرا در بافت آن از تار و پود ظريفتري استفاده شده است.

بافندگان روستايي معمولا در لبه هاي خارجي فرش گليم ، حاشيه اي با موي بز به رنگ سياه مي بافند كه اين كار به استقامت گليم كمك مي كند.

گليم هاي استان يزد بيشتر داراي رنگ هاي سياه، لاكي، زرشكي و نخودي است. ثبات رنگ، سبكي وزن و مرغوبيت از ويژگي هاي گليم يزد است و اغلب گردشگران داخلي و خارجي آن را خريداري مي كنند.

ساده بافي ، سوماك، چاك دار، بدون چاك، گليمچه، سجاده، جوال، خورجين، سجاده و جولي، از انواع گليم يزد است و طرح و نقشه گليم يزد ذهني است و بافنده بدون مراجعه به نقشه آن را مي بافد.

فرش گليم براي تزئين ديوارهاي خانه، كف پوش اطراف فرش هاي منزل، آويز ورودي، پادري و ... مورد استفاده قرار مي گيرد.

هنرمندان هنر دستي گليم بافي در استان يزد يك هزار نفر مي باشند كه در حال حاضر حدود 50 نفر در اين صنعت مشغول به كار هستند.


برچسب‌ها: ،

نظرات (0)
ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
آواتار :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :
[ ]